Haapsalu III Pitsipäev

Kõikide asjade, mida me väga ootame ja mille jaoks tegutseme, on tavaks ühel hetkel läbi saada, otsa saada või lihtsalt kaduda.

Õnneks on pitsipäev selline, et kui üks saab läbi, saab kohe uut ootama hakata. Et aga uus möödunust veel parem saaks, tuleb kõigepealt teha kokkuvõtted möödunust ning analüüsida, mida kuidas uuesti.

Möödunud pühapäevane pitsipäev oli meie jaoks taas uus- pole me ju varem selles asukohas seda teinud. Jah, loomulikult tundsime ka meie, käsitööseltsi naised, puudust merest ja promenaadist, aga alati ei saa kõike head korraga. Sest hea oli see, et me olime oma üritusega oma kodu, st pitsikeskuse juures.

Mis siis toimus meie päeval – siin on teile väike ülevaade sellest, Merle Saulepi fotodelt saate seda kõike ka näha.

Hommik algas tegusa toimetamisega pargis. Meie naised markeerisid meie ala, tegelikult kaunistasid selle valgete pitsiliste vimplitega. Ikka selleks, kulla sõber, et teaksid parki sisse astuda -toimumas on midagi erilist!

Päeva avasõnad öeldi kell 11.  Ja siis läks lahti (tegelikult kella üheteistkümneks juba ostu-müügitegevus käis- meie taaskasutuslett oli selleks ajaks juba huvilistest ümbritsetud).

Õpitubades õpetasid muhu naised Muhu-Hellamaa Maanaiste Seltsist nendele omase pitsi heegeldamist, kõrvallauas sai niplispitsi kõrgeima kategooria meistri, Kristiina Halbergi juhendamisel niblata. Marju Heldema (kõik, kes Haapsalu Kutsehariduskeskuse ja tekstiilimeistri erialaga kursis teavad ja tunnevad loomulikult Marjut) õpetas taaskautusena valmistama aksessuaare, mida siduda pitsidega; Margarita Erit oli meie päeva uustulnuk. Margarita õpetas valmistama meil vähem tuntud tehnikas prosse, ikka pitsiga ja puha. Loodame väga Margaritat ka meie tulevastel pitsipäevadel näha- midagi uut on ju alati põnev!

Haapsalu naiste õpipink, kus õpetati Haapsalu salli kudumise võtteid, ei olnud ka kordagi tühi. Ikka jätkus neid, kes tulid nuppu või muud nippi õppima, jätkus ka lihtsalt uudistajaid ning kui oma oskusi tuli näitama kleidikuduja, vaadata ka tema tegutsemist huviga.

Samaaegselt õpitubadega toimusid loengud Haapsalu pitside ajaloost ja tänapäevast (Siiri Reimannilt ja Ülle Ehalalt), sai vaadata fotonäitust läbi Haapsalu Fotoklubi liikmete Tiiu Kammiste ja Merle Saulepi objektiivide Haapsalu pitsilistest majadest ning tutvuda pitsiliste nukkude konkursi selleaastast ning mulluseid töid. Lisaks muidugi Nancy Bushi ja Nancy Marchanti näitus ja pitsikeskuse püsinäitus. Pitsikeskusesse jätkus rahvast terveks päevaks ning me väga loodame, et need, kellel sel rahvarohkel päeval pitsikeskuse külastus vaid põgusaks kujunes, leiavad tee meie juurde tagasi ning siis juba põhjalikumalt.

Kell 12 toimus meie kodune kodukootud moedemonstratsioon koduukse ees. Sai näha kleite (Marge Heeringas, Aime Edasi, Pille Källe, Siiri Reimann, Maritta Mark, Mirje Sims), pontśosid (Pille Schneider, Aime Edasi), ülisuuri Haapsalu rätte (Helin Põldve), kolmnurkrätte (Asta Kõlamets, Natali Särg, Merle Saulep), kübarat (Riina Kurel), vihmavarju (jajaa, vihma- mitte päikesevarju, autoriks Pille Schneider), moekaid suvemütse ja kotti (Aime Edasi) ning elegantset pitsilist kampsunid (Mai Sarv). Eraldi tooksin välja heegeldatud saapad, mille kohta tahaks midagi peenemat öelda kui “saapad”, sest nii kaunid olid need. Need heegeldas ja rahvale näitas ette Malle Sepp. Aitäh! Kirsiks sellel pitsitordil oli Anźelika seljas olnud pruutkleit, autoriks Marge Heeringas. Liikumise andis meie naistele kätte Maritta Mark.

Pitsipäevad on olnud alati ka koht, kuhu tullakse pitsilist kaupa müüma ja ostma. Tänavu võis juba pitsilise keraamikaga tuttavatel inimestel taas kohtuda Helju Viikmanniga Vatlast, pitse aitasid teisele ringile Rita (MTÜ Tabiita Misjon) ja Maire.

Äsja möödunud pitsipäeva võib lugeda rahvusvaheliseks: lisaks ameeriklanna Nancy Bushi ja hollandlanna Nancy Marchanti näitusele oli kohal Aleksei Kuptzov Venemaalt, kes tutvustas Orenburgi rätte. Neid sai imetleda, osta ja ka raamatut nendest õhkõrnadest pitsrättidest omale soetada. Aleksei pidas maha ka väikese vestlusringi, ksu ta tutvustas Orenburgi rättide hetkeseisu.

Ääremärkusena võin lisada, et saime oma seltsile ka portsu kitsevillalõnga ning ilmselt on peagi oodata meilt mininäitust sellest kootud esemetest.

Nancy Bushiga kohtuda soovijad said osaleda temaga vestlusringis ning Nancy rääkis oma teekonnast eesti käsitööni. Tunniajasest Suurest Ühiskudumisest võttis osa 83 kudujat, nende seas ka Haapsalu tuntuim meeskuduja Elmar Loorits. Tublid!!!

Kell 16 sõlmisime lõngaotsad kokku ja tunnustasime nukukonkursil osalenud Heli Raagi. Tema valmistatud Johannaga saab edaspidi tuttavaks saada pitsikeskuses. Aitäh, Heli, et leiad Haapsalu pitsile seal Järvamaal uusi võimalusi!

Jätsin meelega viimaseks kõige rohkem emotsioone tekitanud päevakava punkti- kudumisvõistluse. Fotodelt võite näha, kuidas see toimus, näete osalejate emotsioone nägudel, usun, et sealt leidis ka üksjagu pinget. Tegelikult oleme seda võistlust läbi viies soovinud alati, et see oleks üks mõnus kudumine, kus pole dopinguid, üle paku astumist ega rebestusi. On ainult puhas rõõm vanade tuttavatega taaskord mõõtu võtta. Sel korral oli źüriis viis liiget: Aime Edasi, Nancy Bush, Nancy Marchant, Linda Elgas ja Siiri Reimann. Võistlusmustri panid kokku Siiri ja Aime.

Osales 26 kudujat:

Haldi Ellam (Rapla), Anne-Liis Taalmann (Kohila), Ivi Suurekivi (Rae vald), Anne Rohtmets (Tartu), Jaana Lehtma (Tallinn), Alli Tammejõe (Rapla), Hinda Kärsna (Viljandimaa), Ringa Tanner (Haapsalu), Anne-Ly Oberg (Saue), Kaidi-Kätlyn Reimann (Tallinn), Hedi Savi (Tallinn) Taimi Kruusma (Ridala vald), Ege Paju (Haapsalu), Moonika Lembinen (Tallinn), Maarja Peinar-Järve (Koidu küla), Helin Puksand (Tallinn/Hiiumaa), Margaret Knight (Inglismaa), Ieva Paleja (Läti), Kaili Truu (Rae vald), Anu Mihkelson (Shotimaa), Kadri Luhter (Tartu), Malle Luhter (Tallinn), Leili Tiitsoo (Tallinn), Anni Kallas (Haapsalu), Tiina Laurisson (Tallinn) ning Karin Kook (Tallinn).

Noorima osavõtja tiitel kuulus Anni Kallasele (13a), noorimate hulka kuulusid veel Kaidi-Kätlyn Reimann, Kadri Luhter ja Malle Luhter.

Ja nüüd esikolmik:

I koht – Kadri Luhter 

II koht – Taimi Kruusma

III koht Kaidi-Kätlyn Reimann

Täname kõiki osavõtjaid ning soovime palju õnne võitjatele! Nobedate varraste päralt on maailm!

 

Lõpetuseks soovime tänada kõiki pitsipäeval osalenuid, meie abistajaid, pereliikmeid ning loomulikult rahastajaid ja sponsoreid:

* Siseministeerium kohaliku omaalgatuse programmi vahenditest

* Kultuurkapital

* Rahvakultuuri Sihtkapital

* Rahvakultuuri Keskus

Auhinnalauda aitasid rikastada OÜ Pariisi Vesi, Miku ja Mia Kommipood ning OÜ Pumpuli.

Abiks olid Läänemaa Turism ja Haapsalu Kultuurikeskus.

Südamlik tänu kõigile Haapsalu Käsitööseltsi poolt! Kohtumiseni 30.augustil 2015 – Haapsalu IV Pitsipäeval!