August saab kohe möödanikuks, nagu on tänaseks juba ka Haapsalu IV Pitsipäev.
30.augustil võõrustas käsitööselts taaskord kõiki pitsihuvilisi käsitöölinnas Haapsalus. Huvilisi oli palju, sõpru ja tuttavaid veel rohkem. Tore on, et iga aastaga tekib juurde uusi tutvuseid, millest sünnivad uued ettevõtmised.
Aga mis ja kes siis sedakorda Pitsipäeva sisustasid?
Kui alustada algusest, siis väga oluline on siiski rahastaja. Haapsalu IV Pitsipäev oli projektiüritus, mille viis ellu Haapsalu Käsitööselts ning projekti rahastas siseministeerium kohaliku omaalgatuse programmi vahenditest. Heade sõpradeta ei saa aga kunagi. Lisaks olid toetajateks Haapsalu linn, Haapsalu kultuurikeskus, OÜ Pumpuli ja Gallo Trei Puidukaubad. Auhinnalauda aitasid täita Fra Mare Thalasso Spa, Miku ja Mia kommipood, FIE Liina Langi ja Loomeinvesteeringute OÜ. Viimase toetaja selline nimetus võib küll segadusse ajada, aga loodan, et kõik teavad tema Pärnus asuvat suurepärast kohvik-poodi KookOn.
Pitsipäev algas nagu tavaliselt – päikest oli näha, tuult oli ka ja üldse oli kõik augustilõpule kohane.
Avasime oma tegevusterohke päeva kell 11 ning kohe startisid ka õpitoad:
* Muhu pitse õpetasid heegeldama naised Muhumaalt, käsitööseltsist “Oad ja Eed” Alliki Oidekivi juhendamisel
* Seto pitsi õpetas Ulve Kangro
* Hiiu pitse õpetas Angeli Korjus
* Niplispitsi õpetas Kristiina Nemirovitš-Dantšenko
* ja Haapsalu pitse loomulikult Haapsalu käsitööseltsi sallimeistrid.
Lisaks olid oma väljapanekutega väljas
* Vatla Külaselts – pitsiline keraamika Lõuna-Läänemaalt
* Türi heegeldajad
* Aet Malviste ja Lõngastuudio
* Anniki Leppik ja Woolmint
* Tabiita Misjon pitside taaskasutusletiga
Loengu Haapsalu pitside ajaloost ja tänapäevast viis läbi Siiri Reimann, pitsikeskuses sai näha püsiväljapanekut, kitsevillasest lõngast kootud esemete väljapanekut ja sirvida fotoalbumeid. Fotodele oli jäädvustatud Merle Saulepi poolt ka Haapsalu pitsilised majad.
Nemad kõik andsid päeval tegevussisu. Nii mõnedki kudujad on taaskord lõngahunnikute võrra rikkamad. Ja see on ju kuduja jaoks puhas õnn :-)
Kell üks, kui algas pitsiliste esemete moedemonstratsioon, avanesid ka taevaluugid. Ilmselt ikka selleks, et saaksime oma pitsilisi vihmavarje ka tööolukorras demonstreerida. See läks meil korda ja need modellid, kellel ei olnud vihmavarju, ei sulanud ka ära. See näitab ikka ka midagi – eesti naisinimese sihikindlust ja vastupidavust, eks :-)
Pitsiliste esemete moedemonstratsioonist saate ülevaate ka erinevatest pildigaleriidest, mida internetis jagatakse. Ka meie seltsi fotograaf Merle Saulep jäädvustas sündmust iga nurga alt.
Sel korral oli näitamisel palju kleite, ilmselt on mood hetkel ka seda väga soosiv.
Samal ajal, kui vihma juba, võib öelda, et sadas ja kleidi tuhisesid püüne peal, oli 27 julget kudujat lahendamas võistlusülesannet. Nagu tavaks, oli ka sel korral just selle võistluse jaoks koostatud uus muster. Aime Edasi ja Siiri Reimanni koostöös valminud muster “Aasa raamatut sirvides…” osutus mitte just kõige kergemaks. Aga kes sellega valmis sai, võis tõdeda – kaunis muster on. Sel korral olid võistlustöös sees siis nii kaks õhksilma kõrvuti kui ka kahest silmusest kootud nupp. Ja tavalisi nuppe ka muidugi peoga.
Õues oli päris vilu ja eriti just siis, kui olid natuke juba ka vihma saanud. Kahjuks see Valge Daam oli sel korral nii augusti lõpus, midagi polnud parata. Loodan, et näppude kiire liigutamine andis sooja. Igatahes võidutööd olid kaunid ja oma võitu väärt, teised olid samuti tublid ja loodame, et tuleval aastal saame tänavust osalejate arvu taas lüüa. Ehk peaksime pakkuma juurde sooja teed…
Kudumisvõistlusel osalesid:
Reet Markus , Kaidi-Kätlyn Reimann , Anett Pärismaa, Janika Printsmann, Jaana Lehtma, Riina Einberg, Maarja Peinar-Järve, Merle Ojasalu, Anne Berg, Leili Tiitse ja Anne-Ly Oberg (kõik Tallinnast või Harjumaalt), Katri Kaasik Vaskjala külast, Annely Meerbach Türi vallast, Aili Kruusaauk Alatskivi vallast, Anniki Salumaa Pärnust, Ilona Ozolina, Solvita Zarupska, Baiba Kećko, Linda Rubena ja Astra Stucka Lätist, Airi Heikkinen Soomest ning Haapsalu ja Uuemõisa esindajad Riin Jugapuu, Taimi Kruusma, Triin Ollema, Ringa Tanner, Brita Lubi ja Anni Kallas.
Ja võitjad 2015 on:
I koht – Riin Jugapuu
II koht – Airi Heikkinen
III koht – Anett Pärismaa
Noorima kuduja auhind läks taaskord Annile (14a), Woolminti ergutusauhind läks loosi tahtel Brita Lubile (15a).
Ja kui statistikat veidi teha, siis oli kudujate keskmine vanus sel aastal 39,59. Täitsa tore number traditsioonilise käsitöö järjepidevuse edasi kandmiseks, eks!
Kell kaks, kui hakkasid esinema Liia Leesi tantsunaised ja -neiud, piilus ka päike taas pilve tagant välja ning edasi jäigi meid saatma kaunis suvelõpuilm, st päikeseline. Liia tantsijad esitasid käsitööteemalisi tantse- aitäh teile selle eest! See kõik oli ka tantsujärjepidevuse tunnistuseks.
Kella kolme ja nelja vahel toimus järjekordne suur ühiskudumine. See tähendas siis seda, et sõik kudusid oma pitsilist tööd, nautisid laadamelu ja soovi korral sai jälgida samal ajal toimunud tsirkuseetendust.
Kell neli tõmbasime otsad kokku. Ikka selleks, et tuleval aastal need jälle lahti harutada ning V Pitsipäev ellu viia.
Pitsiliste kohtumisteni Haapsalus!