Jah, tõesi juba kaheksas. Ja kui päris täpne olla, siis isegi juba 23. Haapsalu pitsile pühendatud üritus. Juba 1997.aastal toimus meie käsitööseltsi tollaste aktiivsete naiste eestvõttel Kuursaalis üks sisukas päev täis pitse. Tollal oli päevakavas isegi oksjon, mis neil alati ka hästi õnnestus.
Tänavune pitsipäev küll oksjonit ei pakkunud, aga muud traditsioonid olid siiski hoitud.
Loomulikult oli sel aastal meie peo rosinaks uue raamatu esitlus. Kaua tehtud – kaunikene. Kõik 20 rätti Linda Elgase loodud mustritega said uuesti kootud ja mustrid lahti kirjutatud. Raamatu koostajaks oli Siiri Reimann, rätid sellesse kudusid Aasa Jõelaid, Kaire-Anniki Kikut, Maire Süster, Merle Saulep, Mai Sarv, Mare Kadanik, Heli Huul, Embi Hunt, Silvi Koppelmaa, Siiri Reimann, Pille Källe, Karin Merilo, Aive Ploom, Helin Põldve, Kadri Kuurberg, Vaima Valk, Marge Kiirend, Eeva Maide, Pille Schneider ja Mirje Sims.
Linda Elgas- Haapsalu rättide Grand Old Lady on suurepärane näide sellest, kuidas uudishimu, julgus ja teotahe ei tulene vanusest, vaid inimese enda soovist midagi uut kogeda ja luua. Aitäh, Linda, nende kaunite mustrite eest!
Loomulikult ei saa ühtki raamatut (vähemalt enamasti) valmis ilma kirjastuseta. Saara kirjastus on absoluutne tipp Eesti käsitöökirjastustest. Ja seda kohe päris kindlasti. Aitäh, Saara, et taaskord midagi väärtuslikku kõigile kättesaadavaks olete vormistanud! See raamat on väga kaunis!
Aga pitsipäev poleks pitsipäev, kui ei oleks kohal pitsimeistreid ja toimuks mõni loeng, moedemonstratsioon ja kudumisvõistlus.
Kohe pärast raamatuesitlust said huvilised minna pitsikeskusesse ja kuulata Ulve Kangro loengut pitside hooldusest. Ruum sai kiirelt kuulajaid täis ning loengu lõppedes said huvilised Ulvega ka pargis teemat jätkata. Sest pargis jätkas Ulve Seto pitsi tutvustamist ning näitas oma töid ja andis nõu.
Pool üks päeval algas meie seltsi naistele üks suuremaid väljakutseid meie viimastest ettevõtmistest- pitside näitamine. Ja seda laval, linnarahva silme ees. Näitasime viimase aja töid, Siiri Reimanni kleidikudumise koolitusel osalejad näitasid oma valminud kleite ning loomulikult sai näha Linda Elgase raamatu jaoks kootud kõiki 20 rätti koos laval. Inspiratsiooniks ja julgustuseks kõigile vaatajaile- käsitöö oli, on ja on ka tulevikus moes. Täname kõiki modelle!
Aga meistreid oli lisaks Ulve Kangrole meil veelgi. Kristiina Nemirovitś-Dantśenko ja Hilja Väravas tutvustasid nõelpitsi võlumaailma. Lisaks sellele esindas Kristiina ka kodumaist ajakirja “Käsitöö”.
Esimest korda pitsipäeva ajaloos oli üks meistrinurkadest väljaspool pitsikeskuse ümbrust. Haapsalu on kaunis väikelinn, mille võluvaks osaks on puitpitsilised majad. Selleks, et neist vaimustuda, peab neid ikka ise nägema. Niisiis juhatasime kõik iiri pitsi saladusi teada tahtjad Haapsalu kunstikooli Jaani tänavale. Sealses pitsilises ja romantilise välimusega majas, mis peidab eneses tohutut hulka põnevat kunsti, ootas huvilisi Liivi Lintlom. Temagi oli huvilistele vaatamiseks sättinud oma töid ning tutvustas iiri pitsi ja selle nippe. Loodan väga, et kõik asjast huvitatud selle meistri ja tema tööd üles leidsid.
Ja muidugi kudumisvõistlus. Tänavune muster, mis võistluse jaoks loodi, on veidi ebaharilik. Nimelt see on loodud kolmel käel. Juhtus nii, et Aime Edasi käsi oli olude sunnil kipsis (olude sunnist pikalt ei kirjuta, aga nii lihtsallt vahel õnnetuseks juhtub). Etteruttavalt peab lisama, et täna Aime käsi juba paraneb ning loodetavasti varsti liigutab ka vardaid :-) No nii. Ja nii saidki Siiri Reimann ja Aime Edasi kahe peale kolmel käel valmis Õunapuukirjaga. Igati sobiv hilissuviseks kudumiseks ja võistukudumiseks.
Kudumisvõistlusele registreerus 16 võistlejat ja kõik nad finiśijoone ka ületasid. Kes aga osalejate hulgast need kõige paremini kudujad välja sõelus? Loomulikult meie rahvusvaheline źürii viie esinaisega: Aime Edasi, Aasa Jõelaid, Linda Elgas, Siiri Reimann ja Carla Meijsen. Aitäh, Carla, et võtsid ette pika tee selleks, et meie źürii liige olla!
Ja kuidas siis tulemused olid? Peab ütlema, et kududa oskasid nad kõik. Ja nobedad olid ka. Aega oli sama palju, kui eelmistel aastatel. Ja kõik osalejad ka lõpetasid.
Osalejaid oli sel aastal Eestist, rahvusvaheliseks seega me seda võistlust pidada ei saa. Aga Eestist oli esindatud Haapsalu ja Tallinn, mõlemad nelja osalejaga, Tartu / Tartumaa osalejaid oli kolm, Saue oli esindatud kahe osalejaga, Saku, Pärnumaa ja Kirimäe (NB! Läänemaa ja pealegi üsna Haapsalu lähedalt!) said kõik kirja ühe osaleja. Kokku 16 julget.
Kärt Vahtra, Tiina Prööm, Aili Vahesaar, Urve Kibur, Triin Treier, Kristiin Nõlvak, Madde Jerbach, Anu Sepp, Karina Kaur, Annika Krusell, Kätlin Pitman, Piret Valler ja Katrin Hanikat- aitäh teile kõigile osalemise eest ja loodan, et kudumisvõistlusel kasutatud vardad teid ka edaspidi hästi teenivad!
Ja auhinnaline esikolmik:
I koht- Liia Lees
II koht- Katrin Kolnes
III koht- Anne-Ly Oberg
Palju õnne! Lisaks Haapsalu Pitsikeskuse poolt kingitud Keiu Kullese hõbeehetele ja mustrialustele pani kolmele parimale oma auhinna välja ka Pariisi Vee Boutique (Posti 9. Haapsalu) ning esikoha saajat ootab endale külla Fra Mare.
On kujunemas traditsiooniks, et meie pitsipäeval käsitöötarvikute ja -materjalide müüjad panevad võistusel osalejatele välja ka omapoolsed auhinnad. Aitäh, Woolmint, Wool&Woolen ja Saara kirjastus, et aitate motiveerida tublisid kudujaid!
Suured tänusõnad ja kummardus teie kõigi ees, kes te seda võistlust läbi viia aitate.
Pitsipäev lõppes tordisöömisega, et ikka jaksaks ja jõuaks ka edasi. Nii kududa kui luua, näidata ja otsida, anda ja jagada, suunata ja … Kokkuvõtvalt teha kõike, et eesti käsitöötraditsioonid elaksid, uueneksid, täieneksid ja oleksid. Oleksid olemas ka meie järeltulevatele põlvedele.
Ja suur kiitus kõikidele Haapalu Käsitööseltsi naistele, kes te selle päeva ellu viia aitasite! Tööde jagamisnimekirjas oli teid 45. Ja oma tubli panuse andsite te kõik- muud moodi lihtsalt sellised toredad pitsipäevad ei sünnikski. Aitäh teile kõigile ja ikka kududes edasi!
Raha polevat tähtis, aga ilma selleta ikkagi ka ei saa. Nii ei saanud ka meie, Haapsalu käsitööselts, ilma projektide ja toetusteta.
Tegemist oli suuremahulise projektiga ühe käsitööseltsi jaoks ja nii sai ka tegevused ja vajadused kaheks jaotatud ja erinevatest kohtadest erinevatele tegevustele raha küsitud.
Osaliselt rahastati meie 8. Pitsipäeva projekti kohaliku omaalgatuse programmi vahenditest. Teine osa sai toetuse Rahvakultuuri Keskuse folkloorifestivalide toetusprogrammist.
Tänan kõiki tegijaid ja osalejaid, rahastajaid ja toetajaid, kaasaelajaid ja huvilisi! Kohtume 9.augustil 2020!
Haapsalu Käsitööseltsi nimel
Mirje Sims